Jobmarketing, wat is dat eigenlijk?

In een tijd waarin de arbeidsmarkt krap is, is “vacatures online zetten en afwachten” vaak niet meer voldoende. Je moet proactief zijn, gericht adverteren en je richten op mensen die vaak “nog niet actief op zoek zijn”. Dat is waar jobmarketing om de hoek komt kijken.

Vacaturepro.nl biedt tools én diensten om jouw vacaturecampagnes slimmer, efficiënter en effectiever te maken.

 

Wat is jobmarketing?

Jobmarketing is het toepassen van marketingprincipes op vacaturecampagnes: je behandelt de vacature als “product” dat je moet positioneren, promoten en optimaliseren, in plaats van louter “openstellen en hopen dat er reacties komen.”

Belangrijke kenmerken:

  • Gericht adverteren op kanalen waar jouw doelgroep zich bevindt (bijv. social media, Google, nicheplatforms)
  • Segmentatie: niet alleen actieve werkzoekenden bereiken, maar ook latent geïnteresseerden
  • Optimalisatie van de campagne (meten, bijsturen)
  • Verbetering van de vacaturetekst, visuele aantrekkingskracht en call-to-action
  • Integratie van employer branding-elementen (waarom moet iemand bij jullie komen werken?)

Met jobmarketing móét je denken in “inzicht → targeting → conversie → optimalisatie”.

Waarom traditionele werving vaak tekortschiet.

Hier zijn enkele redenen waarom de klassieke aanpak (vacaturebank + interne HR-only aanpak) niet altijd het gewenste resultaat geeft:

  • Beperkt bereik: je bereikt vooral mensen die al actief op zoek zijn; dat is slechts een klein deel van de potentiële doelgroep
  • Concurrentie & overaanbod: veel vacatures concurreren om aandacht, waardoor jouw vacature opvalt of verloren gaat
  • Inefficiënt gebruik van budget: je betaalt voor zichtbaarheid zonder garantie op kwaliteit
  • Gebrek aan optimalisatie: weinig tot geen A/B-tests, weinig meten en bijsturen
  • Slechte employer story: kandidaten willen méér dan functietitels — ze willen weten wat de organisatie uniek maakt

In de praktijk zie je vaak dat bedrijven meerdere maanden open vacatures hebben zonder serieuze kandidaten.